Pod Brukiem Leży Plaża

Biuletyn warszawskiej Antify

Sylwetka nowego dyrektora IPN we Wrocławiu – streszczenie

To Tomasz Greniuch (w ONR ps. „Tomasz Piasecki” wzięty od nazwiska lidera przedwojennych faszystów z Ruchu Narodowo-Radykalnego Falanga, Bolesława Piaseckiego), obecnie p.o. dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

Hailujący Tomasz Greniuch w koszulce ONR z falangą
Hailujący Tomasz Greniuch w koszulce ONR z falangą, Oko.press

✅ Były lider opolskich struktur ONR, założył ONR Brzeg. Jako pierwszy pełnił funkcję rzecznika prasowego ONR Opolszczyzna i Kierownika Brygady Opolskiej.

✅ Znany jest z wykonania w przeszłości gestu hitlerowskiego pozdrowienia i tłumaczenia się, że to rzymski salut.

✅ W 2005 roku przewodził najazdowi na Myślenice (przyznawał, że był jego pomysłodawcą), którego celem było „upamiętnienie” pogromu Żydów, do jakiego doszło w 1936 roku z inspiracji działacza nacjonalistycznego Adama Doboszyńskiego.

✅ Jest także autorem książki „Droga nacjonalisty”: głosi w niej rasizm, antysemityzm, homofobię i odwołuje się m.in. do myśli Leona Degrell’a – walońskiego nacjonalisty, hitlerowskiego kolaboranta, ultrakatolika, nazisty i pułkownika Waffen SS.

✅ W 2004 roku startował z list Narodowego Odrodzenia Polski do Parlamentu.15 marca 2003 demonstruje na ulicach Opola. Niosą płonące pochodnie, wygłaszają ksenofobiczne przemówienia i okrzyki typu: „Tu jest Polska, nie Izrael”, „Znajdziemy kij na żydowski ryj” oraz „Narodowy radykalizm”.

✅ Twierdzi, że jest pomysłodawcą Marszu Niepodległości.

✅ Jest głównym autorem opublikowanych w 2007 roku Zeszytów Szkoleniowych ONR.

✅ Był członkiem działającego na KUL Akademickiego Klubu Myśli Społeczno-Politycznej Vade Mecum – miejsca spotkań i nawiązywania współpracy przez wielu przyszłych skrajnie prawicowych polityków.

✅ Nie odcina się od swojej przeszłości, bo jak twierdzi „byłoby to nieszczere”.

Krakowscy ONR-wcy szli w niej ubrani w repliki strojów przedwojennej RNR Falangi, piaskowe koszule z zieloną opaską na ramieniu. Niesiono też flagę wzorowaną na sztandarze Trzeciej Rzeszy, gdzie zamiast swastyki widniał krzyż celtycki.
Najazd na Myślenice, Oko.press

Źródła:

https://wroinfo.pl/wiadomosci/polityka/nowy-szef-wroclawskiego-ipn-hailowal-i-bral-udzial-w-marszach-neofaszystow-sprawe-bagatelizuje-bo-byl-wtedy-mlody/

https://oko.press/kompromitacja-prezesa-ipn-reaguja-m-in-uniwersytet-wroclawski-i-ambasada-izraela/

https://oko.press/cala-kariera-tomasza-greniucha/

https://oko.press/byly-skinhead-awansuje-w-ipn/


Categorised as: Bez kategoriiDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *